Różnice w modelach stetoskopów

Różnice w modelach stetoskopów

4 lutego 2021 Wyłączone przez Bartek Skrzypek

Niemal każdy lekarz rozpoczyna wstępne badanie pacjenta od wykorzystania stetoskopu, bo odgłosy w ciele pacjenta mogą wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Jednak jakość dźwięku i to co usłyszymy zależy od rodzaju stetoskopu, jaki posiadamy na stanie. Jakie występują rodzaje stetoskopów?

Stetoskop internistyczny i pediatryczny

Podstawowym rodzajem stetoskopu jest stetoskop internistyczny, który oferuje podstawowe funkcje. Występuje on najczęściej u lekarzy pierwszego kontaktu oraz u ratowników medycznych, którym służy do wystawiania pierwszej diagnozy. Jest to standardowy model stetoskopu, który jest szeroko wykorzystywany u lekarzy wielu specjalizacji. Podobnym stetoskopem jest stetoskop pediatryczny, który różni się od stetoskopu internistycznego wykończeniem. Stetoskop pediatryczny jest stosowany u dzieci, aby nie odczuwały zimna zwykłego stetoskopu.

Stetoskop kardiologiczny

Do większości zadań, przed jakimi stają medycy wystarczy jeden ze wspomnianych dwóch rodzajów stetoskopów, jednak nie zawsze tak będzie. Jedną z dziedzin, dla których taki stetoskop może być niewystarczające jest kardiologia. Tam nawet najmniej uchwytny dźwięk może być ważny, dlatego potrzeba dokładniejszego sprzętu. Takim sprzętem jest stetoskop kardiologiczny, który jest dużo bardziej czuły niż stetoskop internistyczny i jest przeznaczony do takich właśnie zadań.