Jak radzić sobie z ranami?

Jak radzić sobie z ranami?

20 stycznia 2021 Wyłączone przez Bartek Skrzypek

Nasza skóra ma nas chronić przed różnego rodzaju zagrożeniami, zarówno mechanicznymi jak i takimi, które powodują choroby. Jednak istnieje wiele powodów, przez które skóra może zostać naruszona. Powoduje to powstanie rany, którą należy wyleczyć. W jaki sposób to zrobić?

Prawidłowa dezynfekcja

Leczenie każdej rany zależy od wielu czynników, między innymi od jej wielkości czy umiejscowienia. Jednak niezależnie od innych cech rany należy przez jej opatrzeniem ją odpowiednio zdezynfekować. Płyny dezynfekujące są niezbędne, gdy bierzemy się za opatrywanie rany, bo w przeciwnym wypadku może wdać się zakażenie. Jeśli nie mamy do nich dostępu, to można je zastąpić alkoholem, który ma działanie dezynfekujące.

Opatrywanie

Gdy rana jest zdezynfekowana to możemy przystąpić do jej opatrunku. W przypadku niedużych ran, które nie zagrażają życiu możemy zastosować zwykłe plastry, dopóki rana nie zaleczy się sama. W przypadku większych ran niezbędna jest interwencja lekarza, ale należy ją do tego czasu zabezpieczyć. Wata czy gaza w połączeniu z bandażem będzie bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie większych ran. W wielu przypadkach może to uratować życie.