Czym zajmuje się endokrynolog?

Czym zajmuje się endokrynolog?

20 stycznia 2021 Wyłączone przez Bartek Skrzypek

W naszym ciele działa bardzo wiele hormonów, które regulują w różny sposób procesy zachodzące w naszym organizmie. Jeśli podczas wydzielania hormonów przez gruczoły dokrewne występują nieprawidłowości to udajemy się do endokrynologa, który zajmuje się leczeniem takich zaburzeń. Na czym polega praca endokrynologa?

Rola endokrynologa

Do gruczołów dokrewnych, którymi zajmuje się endokrynolog zalicza się między innymi trzustkę, tarczycę, nadnercza czy przysadka mózgowa. Endokrynolog ma za zadanie diagnozowanie problemów z wydzielaniem hormonów, a następnie ich wyleczenie. Taki specjalista musi mieć szeroką wiedzę na temat gruczołów dokrewnych, często wyniesioną ze specjalistycznej literatury medycznej dotyczącej endokrynologii. Jakie choroby leczy ten specjalista?

Leczenie chorób

Takie objawy jak nagły spadek lub wzrost wagi, trądzik, zmiany skórne, wahania nastroju lub uczucie zmęczenia powinny być dobrymi powodami, aby udać się na wizytę u endokrynologa. Mogą to być objawy takich chorób jak niedoczynność lub nadczynność przytarczycy, choroby Hashimoto, cukrzycy lub guzów trzustki. Innymi możliwymi schorzeniami związanymi z gruczołami dokrewnymi mogą być zespoły androgenne, polegające na nadmiernym owłosieniu lub łysieniu ciała oraz na nadmiernym trądziku.