Dwie najbardziej popularne choroby cywilizacyjne

Istnieją choroby, z którymi rodzimy się lub które dotykają nas z biegiem czasu i niewiele możemy z tym zrobić. Istnieje jednak całkiem spora liczba chorób, na które wpływ mamy my sami. Jest ich co najmniej kilkanaście, a sporo z nich często określa się mianem chorób cywilizacyjnych (lub chorób XXI wieku). Takie choroby związane są z całkiem szybkim rozwojem danej cywilizacji. Często zdarza się, że występują tym częściej, im bardziej rozwinięte jest dane społeczeństwo. Takie choroby bardzo często są w stanie poważnie wpłynąć na nasze zdrowie, a zdarza się, że zagrażają nawet życiu. Jednak w jaki sposób nie brać się za ten temat, to trudno ukryć, że najpopularniejszymi chorobami cywilizacyjnymi są z pewnością: otyłość oraz cukrzyca.

To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie (pixabay.com)
To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie (pixabay.com)

Otyłość – coraz większy problem wśród młodych ludzi

Otyłość jest poważną chorobą, która najczęściej ma związek głównie z nieodpowiednim odżywianiem się. Zazwyczaj spotyka ona osoby, które spożywają głównie szybkie jedzenie, nie ograniczają spożywania cukru i słodyczy, a napoje wysokosłodzone piją w zdecydowanie za dużych ilościach. To wszystko bardzo często dotyczy nawet młodych ludzi, zdarza się nawet, że dzieci, co jest poważnym problemem, ponieważ otyłość jest w stanie doprowadzić do jeszcze poważniejszych chorób, a nawet w niektórych przypadkach do śmierci.

Cukrzyca

Cukrzyca jest również poważną chorobą dzisiejszych czasów, która jest w stanie utrudnić życie ludzi, którzy na nią chorują. Cukrzyca jest całkiem poważnym, przewlekłym schorzeniem, który polega na pojawieniu się zaburzeń wydzielania insuliny. Mała ilość insuliny w organizmie powoduje bardzo często zaburzenia związane z wykorzystaniem glukozy przez komórki chorego organizmu. Powoduje to zwiększenie glukozy we krwi. Istnieją dwa główne typu cukrzycy: cukrzyca stopnia I oraz stopnia II. W obu przypadkach konieczne jest przyjmowanie przez taką osobę leków. Geneza tej choroby nie została na dzień dzisiejszy wyjaśniona i generalnie nie da się jej w skuteczny sposób wyleczyć. Zazwyczaj konieczne jest jej leczenie przez całe życie.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *